Nazwa kusi, żeby tu przenocować. No, bo jeśli przejeżdża się drogą, którą wycofywali się Rosjanie pokonani pod Austerlitz, tuż obok rozciąga się teren Bitwy pod Austerlitz – to jak nie zboczyć z szosy przy napisie “Motorest Bonaparte”?
Najbliższa miejscowość to Rousinov. Tutaj 21 listopada stał ze swoim sztabem marszałek Murat, którego odwiedził Napoleon. Potem rozkazał swoim wojskom powoli wycofywać się w kierunku Brna, by sprowokować Austriaków i Rosjan do marszu za nim.
Dzisiaj szosa krakowa łącząca Brno z Ołomuńcem nosi numer 430. Wiedzie ona równolegle do autostrady D1 łączącej oba miasta. Zjazd do Motorestu Bonaparte znajduje się na 216. kilometrze autostrady. Przy drodze krajowej znajduję się baner reklamowy.
Motorest to dobre miejsce dla zmotoryzowanych do wypadów na ważniejsze miejsca na dawnym polu bitwy do Austerlitz. Do Sławkowa koło Brna (Austerlitz) jest stąd tylko 5 kilometrów, na wzgórze santon – 8 km, na Żuran – 11 km, na Mogiłę Pokoju – 11 km.
Pokoje są przytulne (1, 2 i 3-osobowe), kuchnia bardzo dobra, słynie czeską daniami kuchni czeskiej (np. zupą cebulową i chlebem ze smalcem i skwarkami, knedlami z pieczenią, filet z kurczak z warzywami z pieca). Menu (jedalny listok) także w języku polskim. Piszący te słowa potwierdza, że sława kuchni jest zasłużona – za niewygórowaną cenę dostajemy doskonale smaczne i duże porcje.
Wystrój sal jadalnych oczywiście nawiązuje do epoki napoleońskiej i cesarza. Wiszą reprodukcje portretów Napoleona m.in. (w stroju koronacyjnym, z przełęczy św. Bernarda, w zielonym mundurze), broń z epoki, Na ścianie data “1805”.
Podczas rekonstrukcji bitwy pod Austerlitz w moteli nocują rekonstruktorzy.
Zdecydowanie polecam Motorest Bonaparte wszystkim jadącym na przykład na południe Europy a szczególnie oczywiście wszystkim “bonapartystom”.