To największy obraz wiszący w salach zamku w Lidzbarku Warmińskim. Płótno o wymiarach 3 x 6 metrów przedstawia fragment bitwy stoczonej w dniach 10-11 czerwca pod Lidzbarkiem Warmińskim, ówczesnym Heilsbergiem.
Autorem malowidła stworzonego w stulecie bitwy, czyli w 1907 roku jest Anton Hoffman malarz ze szkoły monachijskiej.
Artysta skupił się na szarży pruskich „czarnych huzarów” i zdobyciu przez nich orła sztandaru 55. Pułku piechoty liniowej francuskiej.
Jako tło służą zarysy zamku warmińskiego i wieży kościoła.
W 2019 roku obraz po raz pierwszy został zaprezentowany na zamku w sierpniu 2019 roku. Tak zakończyły się trwające od 1996 roku starania Muzeum Warmii i Mazur o zakup tego dzieła od prywatnego właściciela. Ostateczna cena wyniosła 185 tysięcy złotych. Nieco ponad 165 tysięcy kosztowały konserwacja obrazu oraz przystosowanie Sali zamkowej do jego ekspozycji (m.in. wymiana szyb w oknach na nieprzepuszczające promieni UV).
Pułk “czarnych huzarów” został utworzony na mocy A.K.O (Allerhöchste Kabinettsordre, rozporządzenie królewskie) króla Fryderyka II z 9 sierpnia 1741 r. jako 5 Pułk Huzarów (H 5) pruskiej armii, otrzymał później oznaczenie Pułk Czarnych Huzarów (niem. Regiment Schwarze Husaren).
Dodatkiem do obrazu są figurki żołnierzy z epoki wystawione w gablocie w tej samej komnacie oraz diorama bitwy w skali 1:72.