Hm, wymyśliłem ten tytuł i od razu pomyślałem, że dużej części ewentualnych Czytelników, nazwa „Pewex” nic już nie mówi. I przez krótką chwilę nawet chciałem wyjaśnić, co to było Ale nie, starsi lub dojrzalsi wiedzą, młodsi – niech zapytają starszych, poszukają w starodrukach z lat 80. ubiegłego wieku.
Rynek w Augustowie ma swój urok. Dużo zieleni, niskie kamienice i domy. Park zwany był kiedyś Ogrodem Saskim, między wojnami zaś Ogrodem Jagiellońskim. Po środku stoi kolumna Zygmunta. To druga w kraju, po warszawskiej, kolumna królewska. I do tego druga zygmuntowska. Ta jednak, oczywiście poświęcona Zygmuntowi Augustowi. Postawiono ją osiem lat temu w 450. rocznicę nadania praw miejskich.
Na rynku znajduje się także dworzec autobusowy, pięć sklepów z obuwiem, kebab, restauracja oraz – oczywiście – kilka oddziałów różnych banków (z bankomatami). Dla mnie najważniejszy jest najstarszy zachowany budynek w mieście. Oficjalny adres – Rynek Zygmunta Augusta 28. Nic nie świadczy, ze ten akurat budynek jest najstarszy. Niezbyt okazały z zachowaną bryłą główną budynku. Augustowianie mówią na niego „Satry Pewex”, tutaj bowiem przez lata całego PeErElu mieścił się sklep Pewexu.
Budynek zbudowano w latach 1800 – 1801. W nocy z 8 na 9 grudnia nocował tutaj Napoleon, podróżujący pod fałszywym nazwiskiem księcia Colincourt. Krótko przedrzemał i ruszył w stronę Grajewa. Niestety, nikt w mieście nie pomyślał o upamiętnieniu cesarskiej wizyty. Jednocześnie wszystkie przewodniki o mieście wspominają o tym fakcie. Nie wykorzystano 200. Rocznicy, może uda się w 205 lat po przejeździe Napoleona przez Augustów. Niewiele w Polsce jest budynków, zaszczyconych jego noclegiem, które przetrwały do naszych czasów. Warto o tym pomyśleć, choćby żeby przyciągać turystów.
Nic się w tym temacie nie zmieniło,budynek dalej stoi,zmieniają się tam tylko firmy jak banki,apteki,pijalnia wódki obecnie.Tablicy brak,jakiejkolwiek,pozdrawiam.
LikeLike