Jedną z mroźnych lutowych nocy w 1807 roku, Napoleon spędził na plebanii w Skolitach na Warmii. W kominku napalono drewnem z porąbanych biurka, komody i dwóch szaf.
Po obiedzie na plebanii w Jonkowie (patrz: Obiad na plebanii w Jonkowie), 4 lutego 1807 roku, Napoleon towarzyszący ścigającym Rosjan korpusom Augereau, Neya i Murata, dotarł wieczorem do Skolit. Tutaj przenocował w małym budyneczku plebanii.
Poza cesarzem ze swymi adiutantami nocowali tutaj ministrowie Talleyrand i Murat. Minister wojny Berthier kwaterował w mieszkaniu wikarego.
Proboszcz, ks. Antoni Kleinkowski, dokładnie spisał szkody i straty, wyniosły one według niego 822 talarów: „Konie dostojnych gości zjadły 76 korców owsa, pozabijano na wieczerzę owce i gęsi, kaczki, jednego wołu, zabrano cztery konie, szory (pas zakładany na pierś konia wraz z pomocniczymi rzemieniami), nowy wóz z żelaznymi obręczami i sanie. Biurko do pisania, komoda i dwie szafy ubraniowe zostały porozbijane przez grabieżców, a Jego Majestat Napoleon Bonaparte łaskawie zużył drzewo do palenia w kominku”.
Cesarz za zrabowaną we wsi przez jego żołnierzy krowę, wypłacił proboszczowi talara.
Skolity to niewielka (ok. 300 mieszkańców) wioska leżąca 5 kilometrów od siedziby gminy, wsi Świątki. Ponad dwieście lat temu mieszkało tu prawie tyle samo mieszkańców. Czasy te pamięta kościół i dwa domy. Jeden z nich gościł cesarza.
Dawna plebania, na której nocował Napoleon to dzisiaj siedziba sołectwa. Niestety, na budynku nie zawisłą jeszcze żadna tablica upamiętniająca pobyt cesarza. Jednak między domem a furtką prowadząca na teren kościoła, postawiono tablicę oznakowanym Szlakiem Napoleońskim. Stowarzyszenie „Dom Warmiński” powstałe w 2006 roku z inicjatywy Starostów Olsztyńskiego, Braniewskiego i Lidzbarskiego, wystąpił z inicjatywą wytyczenia szlaku turystycznego, oznakowanego w terenie poglądowymi tablicami ilustrującymi napoleońską kampanię. Szlak ma długość 30 kilometrów i poprowadzono go przez wioski warmińskie, w których w lutym 1807 roku wojska napoleońskie walczyły z Rosjanami. Szlak zaczyna się w Barkwedzie, gdzie 3 lutego 1807 roku miała miejsce ciężka i krwawa bitwa o przeprawę na rzece Łynie, następnie prowadzi przez Gutkowo, Mątki, Jonkowo, Łomę, Pupki, Gołogórę, Skolity, Dąbrówkę do Konradowa (tutaj wojska marszałka Neya natarły na tylną straż rosyjskiej armii).