Jak co roku na polu pod Twarożną, niedaleko Brna na Morawach odbędzie się rekontrukcja Bitwy pod Austerlitz. To jedna z większych atrakcji turystycznych regionu. Tym razem nie będzie mnie tam, muszą mi wystarczyć wspomnienia z pięciu wizyt.
Każdy wie, że zaczęło się o świcie 2 grudnia 1805 roku. Na przeciw siebie stały potężne armie: francuska i połączonych sił rosyjsko-austriackich. Z powodu obecności władców trzech imperiów starcie nazywane jest często Bitwą Trzech Cesarzy.
Bitwa pod Austerlitz byłą jedną z ważniejszych w epoce napoleońskiej i jednocześnie jednym z bardziej błyskotliwych zwycięstw „małego kaprala”. Obecnie Austerlitz nosi nazwę Slavkov u Brna. Od kilku lat w tym morawskim miasteczku i najbliższej okolicy spotykają się miłośnicy epoki napoleońskiej. Najważniejszym punktem trzydniowych spotkań jest rekonstrukcja bitwy.
W tym roku impreza rozpocznie się równo 211 lat po bitwie. W piątek na Żuraniu odbędzie o 17:30 się uroczyste ognisko, o 18:00 – ognisko w Jiříkovicach. Oczywiście, jak co roku, najwięcej będzie się działo w sobotę. O 7:30 na Żuraniu nastąpi powitanie “Słońca Austerlitz”, o 9:00 w Tvarożnej będzie można zobaczyć przybycie wojska austriackiego, od 10:30 do 12 przy wzgórzu Santon – manewry piechoty i jazdy. Główna atrakcja – rekontsrucja bitwy odbędzie się w godz. 14:00 – 15:30.
Jak co roku, można też obejrzeć biwak wojskowy w Twarożnej (Tvarožná). Zawsze podziw wzbudzało zwłaszcza obozowisko armii rosyjskiej – oni ostatnią noc spędzili w namiotach z epoki, a w nocy panował mróz, często poniżej -20 stopni Celsjusza! Biwaki i miejsca noclegowe wojaków wyznaczono we wspomnianej Twarożnej, Křenovicích, Zbýšově i na Starej Poczcie w Pozoricach.
Inscenizacja bitwy rozpocznie się o godzinie 14. na polu pod wzgórzem Santon (w 1805 roku stała tutaj bateria francuskiej artylerii). Bój jest zawsze komentowany przez spikera, który objaśnia widzom poszczególne fragmenty starcia.
W bitwie weźmie ok. 1 200 żołnierzy z Czech, Polski, Słowacji, Austrii, Rosji, Bułgarii, Włoch, Niemiec, Holandii, Belgii i Litwy. W rolę napoleona wcieli się najlepszy jego wykonawca, amerykański aktor Mark Schneider z Williamsburga w Wirginii. W jego sztabie znajdą się, jako generałowie, Andrea Puleo, Frank Simon i znany autor książek napoleońskich (m.in. o Bitwie pod Austerlitz) – Oleg Sokołow. Piechotą francuska będzie dowodził Jakub Samek, artylerią – Radek Pařízek, kawalerią – Tomáš Doležal, wojskiem austriackim – Wolfgang Horak, rosyjskim – Richard Klimovič
Jak przed 211 laty, i jak co roku, wygrają Francuzi. Walczący spotkają się jeszcze wieczorem na pokazie musztry i ogni sztucznych a potem zakończą dzień w zamkowej winiarni w Sławkowie.