Sporą część jednej z pierzei Placu Piłsudskiego w Kutnie zakrywa wielki baner z namalowanym budynkiem. Trwa rekonstrukcja dawnego Pałacu Saskiego, jednego z dwóch miejsc w mieście, w których zatrzymał się Napoleon.
Pałac Saski zbudowany został w latach 1750-53 według projektu kapitana Johanna Martina Waltera, który dostał za projekt 120 talarów. Był jednym z zajazdów podróżnych na drodze prowadzącej z Drezna do Warszawy. Wspólnym władcą Saksonii i Polski był wtedy August III Sas, który zmienił dotychczasową drogę między dwiema stolicami, która od teraz biegła przez Kargowę, Poznań, właśnie Kutno, Sochaczew i Błonie. Jest jedyną zachowaną rezydencją podróżną dla króla. Pałac zbudowano w stylu saskiego baroku, na planie czworoboku. Król po raz pierwszy odwiedził pałac 24 kwietnia 1750 roku.
Obecnie przechodzi gruntowną odbudowę, renowację. Na szczęście po pożarze kilka lat temu stał się własnością prywatną i jest wielka szansa na szybkie zakończenie prac remontowych. Mam nadzieję, że znajdzie się też miejsce na tablicę o najbardziej znamienitym gościu w historii. Autorem pierwszej wizualizacji jest prof. Maciej Świtała z Katedry Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Za projekt odpowiadał będzie natomiast Paweł Filipowicz, architekt, kierownik łódzkiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Napoleon odwiedził Kutno dwa razy. Za tym drugim zatrzymał się właśnie w Pałacu Saski. Było to 11 grudnia 1812 roku. Cesarz odpoczął tutaj dwie godziny, zjadł obiad przygotowany przez żonę prefekta, podyktował dwa rozkazy i po zmianie koni pojechał dalej. Towarzyszył mu były ambasador w Rosji Armand Caulaincourt.