W 200. rocznicę bitwy pod Austerlitz doceniono lekarzy ratujących życie setek rannych w boju. Pomnik ku lekarzy stanął w Szlapanicach, miejscowości, w której podczas bitwy działały dwa szpitale polowe.
Szlapanice w czasie bitwy pod Austerlitz znalazły się poza terenem walk. W dwóch największych budynkach w miejscowości Francuzi założyli szpitale polowe. Jeden w zamku hrabiego Brumegena, drugi zaś w szkole, w której kilka dni wcześniej stacjonował sztab marszałka Soulta (czytaj TUTAJ). W obu szpitalach polowych opatrywano i leczono rannych zarówno francuskich, jak i przeciwników.
Naczelnym chirurgiem Wielkiej Armii był wtedy Dominique Jean Larrey, który powiedział m.in.: “Na pobojowisku nie ma rang ani szarż, zwycięzców ani pokonanych, są tylko ciężko ranni ludzie.”
O swoim naczelnym chirurgu Napoleon powiedział po latach: „…Larrey – to był człowiek prawy, jedyny, któremu mogłem zaufać…”
Nic dziwnego, że autor pomnika poświęconego lekarzom spod bitwy pod Austerlitz wybrał słowa Larrey’a na motto monumentu. Cytat z lekarza: “Koniecznością lekarza jest być przyjacielem ludzkości.” wyryty jest na jednej ze ścian pomnika. Wyżej widnieje data 2.12.1815 i napis po czesku “Bitwa Trzech Cesarzy” oraz medalion z portretem profilowym Larrey’a.
Po przeciwnej stronie granitowego prostopadłościanu znajduje się napis w czterech językach głoszący: “Pamięci lekarzy, którzy ratowali życie i łagodzili ból żołnierzom we francuskim szpitalu polowym w Szlapanicach.”
Pomnik odsłonięto w 2005 roku , autorem jest rzeźbiarz Jaromir Blażek. Oprócz wspomnianych napisów, na prostopadłościanie znajduje się kamienna kula armatnia i “płótno” szpitalne. Bryła ustawiona jest na dwustopniowym okrągłym podeście. Pomnik znajduje się na skrzyżowaniu ulic Berneńskiej i Riegrowej.