Wśród 20 tablic umieszczonych na Ścieżce historii Wrocławia znalazła się również tablica upamiętniająca oblężenie i zdobycie Wrocławia przez wojska francuskie w 1807 roku.
Po zwycięskich dla Francuzów bitwach pod Jeną i Auerstedt, korpusy Wielkiej Armii ruszyły w pościg za uciekającymi w popłochu Prusakami. Bez trudu zdobywano twierdze i miasta.
IX korpus pod dowództwem Hieronima Bonaparte dotarł na Śląsk. Po zdobyciu Głogowa 3 styczni 1807 roku armia ruszyła na Wrocław. Trzy dni później stanęła pod Wrocławiem.
Rozpoznaniem i oblężeniem kierował zdobywca Głogowa generał Vandamme.
Obroną twierdzy wrocławskiej dowodził generał von Thiele, miał pod sobą prawie 6 tys. żołnierzy, 208 dział na wałach a 46 w rezerwie. Pierwszą decyzją był rozkaz spalenia przedmieść.
Od 8 grudnia rozpoczęło się regularne oblężenie, Francuzi usypali baterie i dwie równoległe linie okopów. Pierwsze umocnienia wykopano rejonie Bramy Mikołajskiej i tamtejszego przedmieścia, potem na prawym brzegu Odry i w rejonie Bramy Oławskiej. Dwa dni później rozpoczął się ostrzał artyleryjski miasta, który trwał do 3 stycznia. Liczne pożary i zniszczenie wielu budynków spowodował sprzeciw mieszkańców miasta. 3 stycznia ogłoszono zawieszenie broni, dwa dni później generał von Thile ogłosił kapitulację a 7 stycznia do miasta wjechał Hieronim Bonaparte, który podpisał akt kapitualcji.
Projekt ścieżki Historii Wrocławia powstał w 2010 roku, otwarto ją w czerwcu 2011 roku. Ścieżka historii Wrocławia, to dwadzieścia tablic wmurowanych w płyty chodnikowe na Placu Nankiera. Na tablicach umieszczono daty i symbole dotyczące wydarzeń z danego roku. Początkowo tablic było 18, potem dodano tablice upamiętniające EURO 2012 oraz zeszłoroczne World Games.
Chronologicznie 11. datą uznaną za ważną w historii miasta jest 1807 rok. Na tablicy umieszczono ostrza skierowane do środka i datę 1807. Zero jest w formie wieńca laurowego, w środku umieszczono charakterystyczną, napoleońską literę „N”.