2 grudnia 1805 po południu pole Bitwy pod Austerlitz zasłane było kilkudziesięcioma tysiącami ciał poległych i rannych. Ranni szczęśliwie zabierani byli do lazaretów, zabitych na ogół grzebano na miejscu.
Bezpośrednio po bitwie większość poległych pochowano na miejscu. Zbiorowych mogił było co najmniej 20, do dzisiaj przetrwało niewiele. Część ciał przeniesiono do Mogiły Pokoju, część przeniesiono do innych grobów (np. szczątki spod Vyszkowa przeniesiono do grobu zbiorowego pod Krenovicami).
Ocalałe do dzisiaj miejsca pochówku oznaczone są krzyżami, kamieniami. Najbardziej znane miejsce i najlepiej zachowane znajduje się na wzgórzu o nazwie Złota Góra w gaju zwanym Krchuvek. Mały kamień nosi napis: “Posledni odpoćinek hrdino bitwy slavkovske Z.R. 1805”.
Obok na kamiennym krzyżu inny napis: Pamatce farniku Krenovickych a vojinu bitvy Slavkovske, jejich tela zde v panu odpoćivaj. Venovano L.P.1920
Przy skrzyżowaniu dróg Blażovice-Zbyszov i Prace-Krenovice stoi kapliczka z XVII wieku. Przetrwała bitwę, w rocznicę bitwy pod Austerlitz odprawiane tutaj są msze za poległych. Po przeciwnej stronie skrzyżowania w 1863 roku postawiono krzyż upamiętniających poległych w bitwie.
Oczywiście najwspanialszym hołdem dla poległych w bitwie jest Mogiła Pokoju, ale to te,at na jeden z następnych wpisów.