Niepozorny budynek stojący na rozwidleniu dróg w Drążdżewie na Mazowszu został wybudowany na początku XIX wieku, jako pierwszy budynek murowany w tej miejscowości i najbliższej okolicy. Był magazynem wojskowym i lazaretem.
Kiedy na przełomie 1806 i 1807 roku na rozkaz Napoleona rozpoczęto budowę twierdzy Modlin, podjęto również decyzję o budowie magazynów etapowych w Drążdżewie, Ostrołęce, Różanie, Makowie Mazowieckim i Przasnyszu.
W piwnicach wybudowano podłużne lochy ze sklepieniem kolebkowym, stosowanym przy budowie kazamatów twierdz francuskich. Wejście znajdowało się na narożniku domu. (dzisiejsze wejście na środku długiego boku domu powstało dużo później). Mury na parterze miały grubość prawie metra.
Budynek pełnił funkcję magazynu – w piwnicy składowano zboże i mąkę, na parterze – wódkę, zaś pomieszczenie na piętrze i poddaszu podzielono na boksy szpitalne. Część pacjentów z lazaretu spoczęła w zbioreowej mogile około 400 metrów od lazaretu (przy dzisiejszym kościele).
W czasach Królestwa Kongresowego budynek w Drążdżewie stał się budynkiem gospodarczym folwarku Krasińskich w Drążdżewie, nazywano go spichlerzem dworskim.
Przed II wojną światową był własnością Rafała Szejmana, zaś po wojnie funkcjonował w nim szkoła (wtedy powstało wejście na dłuższym boku), przedszkole, biblioteka. W ostatnim czasie w budynku działa punkt apteczny. Historia budynku nie jest w żaden sposób zaznaczona.
Przy pisaniu powyższego tekstu korzystałem z nr. 1 Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego wydanego w styczniu 2010 roku (artykuł Cezarego Kocota “Drążdżewo w czasach napoleońskich”).