Przez wiele lata na kopcu mogiły żołnierzy napoleońskich umieszczona była tablica poświęcona powstańcowi… styczniowemu. Dopiero w roku 2008 przywrócono pamięć o spoczywających tutaj wiarusów cesarza.
Pomysłodawcą usypania pamiątkowej mogiły był właściciel okolicznych ziem, Józef Wawrzyniec Krasiński. Sam kopiec przybrał modny w tamtych latach kształt ziemnej piramidy zwieńczonej krzyżem.
W 1970 roku na kopcu umieszczono mylnie tablicę poświęconą Edwardowi Rolskiemu, adiutantowi Zygmunta Padlewskiego, dowódcy oddziału powstańczego w 1863 roku. Miejsce złożenia jego prochów, jak i jego żołnierzy mieści się pod kurhanem kamiennym obok kościoła. Dopiero w 1993 roku tablicę tę przeniesiono na właściwe miejsce.
Piętnaście lat później odnowiono mogiłę żołnierzy napoleońskich. W 2008 roku przywrócono jej porządny wygląd betonowaną piramidę wyremontowano. Cokolik wzmacnia kurhan przez posypywaniem się. Wykonano także mostek nad rowem prowadzący do samego pomnika. Na granitowej tablicy umieszczono napis „W hołdzie żołnierzom poległym w wojnach napoleońskich/Drążdżewo2008”.
Mogiła znajduje się niedaleko kościoła św. Izydora w Drążdżewie na Mazowszu, 400 metrów od dawnego magazynu i lazaretu, o którym możecie przeczytać w tekście.
Przy pisaniu powyższego tekstu korzystałem z nr. 1 Krasnosielckiego Zeszytu Historycznego wydanego w styczniu 2010 roku (artykuł Cezarego Kocota “Drążdżewo w czasach napoleońskich”