Parterowy pawilon stojący kilkanaście metrów za Mogiłą Pokoju na słynnym wzgórzu Prace mieści Muzeum Bitwy Trzech Cesarzy.
Budynek – poza dobudowaną częścią kawiarnianą – przetrwał bez większych zmian od 20. XX wieku, wnętrze muzeum jest jednak nowoczesne.
Multimedialna wystawę można zwiedzać korzystając z audioguide’a w jednym z pięciu języków (angielskim, czeskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim). Tuz za recepcją znajduje się kilka grafik i map z epoki. Właściwa cześć ekspozycji zaczyna się za grubą kotarą.
Wystawę podzielono na cztery części: Przed bitwą, Bitwa, O bitwie, Po bitwie.
W drugiej część zwiedzający poddani są efektom dźwiękowym mającym nas wprowadzić w atmosferę pola bitwy. Na ścianach wyświetlane są sceny bitewne z serialu „Wojna i pokój” Bondarczuka. Możemy obejrzeć kopie mundurów, sztandarów i broni. W kolejnej sali możemy dzięki animacji komputerowej na dużym stole prześledzić przebieg bitwy. „Po bitwie” to rekonstrukcja obrazu przedstawiającego spotkanie cesarzy Napoleona i Franciszka po bitwie w Spalonym Młynie.
W nowej, dobudowanej niedawno części, na surowych betonowych ścianach znalazło się miejsce na galerię kopii najsłynniejszych obrazów z epoki napoleońskiej.
Równie ciekawy co ekspozycja, jest sklepik znajdujący się tuż przy wejściu, obok części kawiarnianej. Można tam kupić wybór pocztówek, breloczków, znaczków, figurek oraz książek. Wśród nich – najlepszy przewodnik po polu bitwy pod Austerlitz „Slavkovské bojiště. Průvodce po krajině bitvy tří císařů (Sławkowskie pole bitwy przewodnik po okolicy bitwy trzech cesarzy).
W kawiarni warto się znaleźć podczas obchodów rocznicy bitwy – siedzimy wówczas pośród żołnierzy trzech armii, możemy dotknąć mundurów, broni, przymierzyć nakrycia głowy…
Do muzeum na wzgórzu Prace można dojechać samochodem – parking (płatny – 50 koron) znajduje się ok. 100 metrów od pawilonu muzealnego. Możemy też skorzystać z komunikacji autobusowej – z Brna możemy dojechać tutaj autobusem nr 48 – z przystanku pod Teslo obok głównego dworca kolejowego jedziemy do przystanku w centrum wsi Prace, 1200 metrów od muzeum albo autobusem nr 40 z przystanku pod Teslo obok głównego dworca kolejowego jedziemy do przystanku w centrum wsi Sokolnice, 2,5 kilometra od muzeum.
Na wzgórzu Prace, tuż obok muzeum możemy zobaczyć jeszcze Mogiłę Pokoju, pomnik generała Jirčika oraz drzewa posadzone ku pamięci uczestników bitwie pod Austerlitz
Ceny biletów wstępu:
Dorośli – 99 koron
Seniorzy – 55 koron
Dzieci i młodzież – 50 koron