Trzecią rocznicę koronacji na cesarza Napoleon obchodził w Wenecji. Zresztą rocznicę tę obchodziło z nim całe miasto. Najważniejszym punktem obchodów były regaty na Canal Grande.
Początek dnia (2 grudnia 1807 roku) był pracowity dla Napoleona. Najpierw udał się ulicą Via Eugenia (po ltach nazwę zmieniono na Via Garibaldi), by uczestniczyć w rozpoczęciu budowy pierwszego parku publicznego w Wenecji. Założenie parku wymagało wyburzenie czterech budynków renesansowego kościoła S.Niccolò di Castello z seminarium i domem marynarzy w stanie spoczynku, gotyckiego kościoła św. Antoniego Abate z malowidłami, klasztor sióstr kapucynek i XIV-wiecznego kościoła i klasztoru San Domenico.
Potem, w stoczni obejrzał wodowanie dwóch korwet „Fama” i „Speranza”, przeznaczonych dla francuskiej marynarki wojennej.
Jeszcze przed obiadem cesarz miał okazję podziwiać spektakl „Herkules” – najsilniejsi pracownicy Arsenału ustawili gigantyczną ludzką piramidę.
Wreszcie – główny punkt uroczystości urodzinowych: regaty na Canal Grande.
Na regaty składały się trzy wyścigi. Dwa – łodzi jednoosobowych i wreszcie trzeci – dwuosobowych gondoli. Trasa wyścigów wiodąca przez główny kanał Wenecji miała swoją metę pod Pałacem Balbi. Na przystrojonym balkonie tego pałacu regatom przyglądał się cesarz wraz ze świtą. Do pałacu przypłynęli tradycyjnymi dużymi łodziami – peotami. O regatach tych doniósł w notatce Monitor z 11 grudnia 1807 roku.
Wieczorem na placu św. Marka odbył się spektakl światła. Między oknami budynków otaczających plac, w świecznikach umieszczono 1116 świec, ponadto podpalono 4094 pochodnie. Niestety, z powodu gwałtownej burzy, spektakl przerwano – pochodnie i świecie pogasły – ale i tak było święto, jakiego dawno w Wenecji nie widziano.
Renesansowy pałac Balbi został zbudowany od 1582 roku według projektu Alessandro Vittoria jako rezydencja weneckiej rodziny patrycjuszów Balbi.
Obecnie jest siedzibą prezydenta regionu Veneto i rady regionalnej. Od 1887 roku do 1913 w pałacu siedzibę miała kolekcja sztuki Michelangelo Guggenheima.
Od strony kanału na poziomie parteru widoczny jest duży portal pośrodku z maszkaronem i tympanonem ; po bokach znajdują się dwa mniejsze wejścia. Wyżej pomiędzy oknami pierwszego piętra znajduje się herb rodziny Balbi. Po środku widać balkon, z którego Napoleon oglądał regaty.
Żeby się dostać tutaj pieszo, trzeba trochę pobłądzić po wąskich zaułkach by wkroczyć na miniaturowy dziedziniec. Za oszklonymi drzwiami, po lewej stronie od wejścia wisi tablica upamiętniająca pobyt Napoleona. Życzliwy policjant pozwala nam ją sfotografować.
Napis po włosku głosi „Napoleon wielki cesarz u szczytu chwały wizytując Wenecją, z balkonu tego pałacu oglądał regaty 2 grudnia 1807 roku.”