W noc po bitwie pod Waterloo, dwaj przeciwnicy Napoleona – Wellington i Blucher – spotkali się w… No właśnie gdzie? Raczej nie w Belle Alliance, jak chcą Niemcy i jak głoszą podpisy pod obrazami przedstawiającymi to spotkanie.
W małej sali Starej Galerii Narodowej mieszczącej się na Wyspie Muzeów w Berlinie wisi niewielki obraz. To szkic do większej pracy, którego autorem jest niemiecki artysta Adolph Menzel. Ten urodzony we Wrocławiu (8 grudnia 1815 roku) malarz uważany jest za najwybitniejszego niemieckiego realistę XIX wieku. W pewnym okresie swojej twórczości wiele jego prac „opisywało” wydarzenia historyczne.
Na zamówienie rodziny królewskiej namalował również kompozycję na lunetę w Pałacu Królewskim. Był to prezent ślubny dla pruskiego następcy tronu Fryderyka Wilhelma i angielskiej księżniczki Wiktorii, Pierwotnie zdobił salę balową Kronprinzenpalais w Berlinie, skąd został usunięty w 1918 i przeniesiony do Pinakoteki w Monachium. Kompozycja oparta była właśnie na szkicu, który wisi w Starej Galerii Narodowej.
Obraz namalowany w 1857 roku (muzeum kupiło go w 18889 roku) przedstawia spotkanie Wellingtona i Bluchera w noc po bitwie pod Waterloo. Podpis głosi, że spotkanie nastąpiło w Belle Alliance. To nazwa bitwy pod Waterloo funkcjonująca w historiografii niemieckiej. Co do samego spotkania, temat podejmowali też inni malarze i wszyscy podpisywali je podobnie. Tymczasem obaj alianccy dowódcy spotkali się w noc pobitewną, ale na pewno w innym miejscu. Belle Alliance leżała w centrum działań bitewnych i „pasowała”, jako miejsce spotkania.
Historycy raczej są zgodni, że spotkanie nastąpiło między 22:30 a 22:45 między Caillou a Maison du Roi, raczej nieco na wschód od drogi niż na samej drodze.
Na obrazie obaj na pierwszym planie obaj wodzowie na koniach, podają sobie ręce (Blücher po prawej). Za Anglikiem stoi oficer bawarski, dalej portugalski hrabia de Sales, obok zaś Blüchera – August Neidhardt von Gneisenau i hrabia Nositz.
Ciekawostką jest, że w 1997 we Wrocławiu wykonano marmurowe popiersie Menzla i umieszczono je w galerii „Wielcy Wrocławianie” w muzeum w ratuszu.