Grób polskiej kochanki Napoleona
W samym centrum małej miejscowości Kiernozia stoi neogotycki kościół p.w. Św. Małgorzaty. Mimo, że wewnątrz znajdują się cenne z punktu widzenia historyka sztuki epitafia kamienne, portret trumienny z XVi wieku, to punktu widzenia “napoleonisty” najważniejsza jest boczna krypta. Pochowana w niej została najsłynniejsza kochanka Napoleona – Maria Walewska.
Ostatnią wolą zmarłej Marii było spocząć w rodzinnej Kiernozi, w Kiernozi, w której się wychowywała (czytaj TUTAJ). Wolę tę spełnił jej brat Teodor Łączyński. Sprowadził ciało siostry z Francji (na cmentarzu w paryżu zostało jej serce) i 27 października zostało one złożone w specjalnie przygotowanej krypcie. Potwierdził to wpis księdza Demetriusza Budnego, ówczesnego proboszcza Kiernozi,w księdze parafialnej.
W roku 1968, na prośbę Ambasady Francuskiej w Polsce, zespół z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem doc. Zdzisława Kapicy dokonał ekshumacji i badań zwłok leżących w krypcie w 4 trumnach. W jednej z nich znaleziono szczątki około 65-letniej kobiety, prawdopodobnie Antoniny Rydzłowskiej, siostry Marii Walewskiej. W dwóch innych znajdowały się szczątki mężczyzny i dziecka. W czwartej, najbardziej zniszczonej, wykonanej w stylu zachodnim znaleziono fragmenty czaszki i kości udowej młodej kobiety – najprawdopodobniej Marii Walewskiej.
Krypta z jej trumną znajduje się po prawej stronie kościoła. Krata wejściowa nie jest zamykana, w dół prowadzą strome schodki, przy wejściu wiszą małe portrety Marii i Napoleona. Dla wielbicieli cesarza Kiernozia to punkt obowiązkowy – dwór rodzinny Marii i jej grób.