Podobno piękno morawskich kobiet to mieszanina urody Morawianek i Francuzów. Po kampanii w 1805 roku w wielu miejscowościach na Morawach dochodziło do zdrowia kilka tysięcy francuskich żołnierzy. To zażyłość ich z gospodyniami miała dać tak piękne owoce, jak dzisiejsze Morawianki. Czy to dostateczny powód, by Morawianie tak bardzo lubili Napoleona i jego epokę?
Na logikę to Morawianie czy Czesi nie powinni tak lubić Napoleona. Ponad dwieście lat temu walczyli z nim w szeregach armii austriackiej, zawsze ich zwyciężał, dwukrotnie armie francuskie zajmowały Morawy. A jednak – na Morawach jest dużo więcej upamiętniających Napoleona i jego żołnierzy niż w całej Polsce. A na Morawach, tak naprawdę, miały miejsce dwie bitwy napoleońskie: Austerlitz i Znojmo.
Miejsca napoleońskie, to na Morawach, tablice, groby, pomniki, monumenty. Większośc oczywiście upamiętnia rok 1805, od zdobycia Brna to rozmów pokojowych po bitwie pod Austerlitz.
Morawy Południowe mają obszar 7 067 kilometrów kwadratowych czyli są mniejsze od najmniejszego u nas województwa – opolskiego. Za to upamiętnionych miejsc napoleońskich mają więcej niż w całej Polsce. To nie tylko pomniki, krzyże, tablice, “pamiątkowe” drzewa. To także motele i restauracje z napoleońskimi nazwami.
Zdarza się, że nawet na rondzie między Austerlitz a Brnem ozdobnikiem jest drewniana rzeźba cesarza. Tutaj nawet betoniarnia ma kształt wielkiej armaty i artylerzystów.
Największą po Waterloo rekonstrukcję napoleońską organizuje od lat organizacja Austerlitz.org. O tym jednak napiszę w jednym z następnych tekstów.
Pięć lata temu Regionalna Agencja Rozwoju Południowych Moraw wydała przewodnik “Napoleonic Moravia”. Na 156 stronach znajdziemy opisy, zdjęcia i mapki dojazdu do 30 miejsc związanych z epoka napoleońską w tym regionie – od Brna do Znojma. Przewodnik jest darmowy a dostać go można zarówno w punktach informacji turystycznej, jak i w muzeach (m.in. na zamku w Slavkovie u Brna). Są wersje w języku czeskim, rosyjskim, francuskim, angielskim.
Więcej informacji można znaleźć elektronicznej wersji przewodnika, na stronie http://www.morava-napoleonska.cz/en. Tutaj też można znaleźć szlaki rowerowe i propozycje wycieczek tematycznych oraz filmy (m.in z rekonstrukcji bitwy pod Austerlitz).
No i oczywiście – obowiązkowa dla napoleonistów – strona Austerlitz.org (w 3 wersjach językowych: czeskiej, angielskiej i francuskiej). Na niej można znaleźć wszystko nie tylko o kolejnych rekonstrukcjach Bitwy pod Austerlitz odbywających się od kilku lat u stóp wzgórza Santon obok wsi Twarożna, ale i innych eventach napoleońskich organizowanych przez miłośników Napoleona i jego epoki np. (Letnie dni napoleońskie), a także o… winach i piwach napoleońskich. Znajdują się tu także artykuły historyczne, filmy i galerie zdjęć z imprez.
A z imprez organizowanych warto na pewno polecić rekonstrukcję Bitwy pod Austerlitz i Letnie Dni Napoleońskie (w okolicy 15 sierpnia).
A zwiedzanie pola Bitwy Trzech Cesarzy dobre jest o każdej porze, Już niedługo opiszę najważniejsze miejsca, a więc zaczynamy cykl poświęcony Austerlitz.