Kościół matki Bożej Bolesnej w Strudze koło Szczawna-Zdrój stoi na niewielkiej skarpie. Wśród tablic upamiętniających historię tych ziem, nas zainteresowały cztery znajdujące się na trawniku tuż obok świątyni.
By je odnaleźć trzeba po wejściu przez bramę kościelną skręcić od razu w prawo. Na terenie cmentarza otwartego, kilka metrów od ściany kościoła umieszczono cztery jednakowe tablice kamienne. Parafianie zamówili je i umieścili w tym miejscu w 200.rocznicę bitwy pod Strugą, w roku 2007.
Na tablicach widnieje napis w językach: polskim, francuskim, bośniackim i niemieckim o treści: “Dnia 15 maja 1807 roku, na okolicznych wzgórzach, wojska bośniackie, francuskie, niemieckie i polskie stoczyły ze sobą krwawą bitwę.”
To już drugie miejsce upamiętniające bitwę pod Strugą, po pomniku poświęconym Ułanom Nadwiślańskim (czytaj TUTAJ). W potyczce wzięli udział właśnie Ułani Nadwiślańscy, niewielki oddział francuski – z jednej strony oraz Prusacy i bośniaccy lansjerzy – stąd napisy w czterech językach.
Sam kościół p.w. Matki Bożej Bolesnej powstał w XVI wieku na miejscu świątyni stojącej tu od 1305 roku.