Twarożna aż do 1945 roku nosiła nazwę Bosenitz i pod taką widnieje na większości map bitwy pod Austerlitz. Wioska leżąca 10 kilometrów na wschód od Brna, u podnóża góry Santon odegrała w Bitwie Trzech Cesarzy niemałą rolę.
Na początku bitwy, na jej północnym skrzydle, Rosjanie zdobyli wieś Twarożna i ruszyli ku 1. batalionowi 17. pułku piechoty cofającemu się w szyku czworoboku pod Santon. Mimo kilkukrotnych ataków Rosjanom nie udało się rozerwać francuskiego czworoboku a artyleria z Santonu zniechęciła ich skutecznie do dalszego marszu. Z kolei ze wzgórza zszedł 2. batalion 17. pułku i odebrał Rosjanom Twarożną. Walka przeniosła się bardziej na wschód.
W małym budynku miejscowej poczty, na pierwszym piętrze,możemy zobaczyć dioramę bitwy pod Austerlitz. Wykonał ją w 1990 roku Alfred Frühwirth na zlecenie Stowarzyszenia Deutschmeister SchützenKorps (korpus strzelców) z Wiednia. Było to podziękowanie Austriaków, za gościnę, jakiej udzielały jej członkom władze Twarożnej.
Diorama jest niewielka (jakieś 2,5 x 2,5 metra), figurki żołnierzy są w skali 1:72 Proporcje odległości nie są zachowane, więc “pole bitewne” wygląda nieco karykaturalnie, ale pomaga zorientować się, kto, gdzie znajdował się podczas bitwy. Figurek jest mało i nie da się tej dioramy choćby z dioramami w Lipsku. Ale będąc w Twarożnej warto tu chwilę wpaść
W ostatnich kilkunastu latach, w pobliżu Twarożnej, na polach pod Santonem odbywa się jedna z bardziej znanych rekonstrukcji bitew z epoki napoleońskiej (czytaj TUTAJ).