Na początku XIX wieku nie było lepszego adresu w Bolonii. Do Pałacu Caprara w czerwcu 1805 na trzy noce zawitał sam cesarz Napoleon. Dzisiaj jego świetności możemy się tylko domyślać. Tylko owalna tablica przypomina o tym, że nocował tutaj Napoleon.
Napoleon udając się na koronację na króla Włoch, pod koniec kwietnia objechał Piemont, 5 maja uczestniczył w przeglądzie 30 tysięcznej armii na polach bitwy pod Marengo, potem obejrzał rekonstrukcję boju. 8 maja w był już w Mediolanie, a 26 odbyła się jego koronacja na króla Włoch.
Jak przystało na władcę, Napoleon ruszył w objazd swego królestwa i podczas tego objazdu spędził trzy pracowite dni (21-25 czerwca) w Bolonii. Zwiedził kompleks San Michele in Bosco, przyjął paradę wojskową, wybrał się na przejażdżkę do Willi Marescalchi.
Oprócz tych rozrywkowych raczej czynności, zajmował się również poważniejszymi sprawami. Zdecydował o kolejnej pomocy dla uniwersytetu bolońskiego, poprzednio zdecydował o przeniesieniu jego siedziby do Pałacu Poggi przy Via Zamboni. W pałacu tym w 1879 roku powstała Akademia Literatury i Historii Polskiej i Słowiańskiej im. Adama Mickiewicza. Upamiętnia to tablica wisząca na budynku.

Uczelnia otrzymała nową aulę i ogród botaniczny. Bolonia zyskała również dzięki cesarzowi ogród publiczny Montagnola.
Napoleon nocował w Pałacu Caprara (obecnie przy ulicy IV Novembre 22-24). Budynek został ukończony w 1603 roku, architektem był Francesco Morandi, znanemu jako Terribilia. Nieco ponad sto lat później, w 1705 roku, przebudowali pałac Giuseppe Antonio Torri i jego uczeń Alfonso Torreggiani.
W pałacu jest prawie dwieście pomieszczeń otaczających XVIII-wieczną klatkę schodową.
Wnętrze było bogato zdobione i bogato zdobione. Pracował nad nim między innymi Ludovico Carracci: w pomieszczeniu na parterze można podziwiać jedną z jego „Alegorii Twierdzy”. Na parterze zamiast tego znajdowały się malowidła temperowe autorstwa Pietro Paltrinieriego, znanego jako il Mirandolese, Vittorio Marii Bigari i Bernardo Minozziego: wiele z nich zostało niestety zniszczonych podczas bombardowań podczas II wojny światowej.
Napoleon rok po wizycie w Bolonii kupił pałac. 1 lutego 1814 roku nocował tutaj Joachim Murat, ówczesny król Neapolu.
Po upadku cesarza pałac stał się własnością księcia Montpensier.