Muzeum poświęcone bitwie pod Wagram znajduje się w domu, który podczas bitwy był kwaterą główną arcyksięcia Karola, dowódcy armii austriackiej.
Arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg był na tyle utalentowanym dowódcą, że udało mu się zatrzymać armię francuską w biwtie pod Aspern i Essling w maju 1809 roku. Dwa miesiące później, pod Wagram, nadszedł czas rewanżu. Napoleon zwyciężył Austriaków w jednej ze swoich najlepszych bitew.
Kwatera wodza austriackiego znajdowała się w domu zbudowanym w 1740 roku. Obecnie znajdują się w nim trzy ekspozycje. Dla nas najważniejsze jest oczywiście Muzeum Bitwy pod Wagram. Oprócz tego bilet upoważnia do zwiedzenia muzeum lokalnej historii – Deutsch-Wagram oraz izby pamięci historii 42. Pułku Piechoty.
Część napoleońska, to wąskie sale, oddzielone od siebie łukowatymi przejściami, mieszczące gabloty i stoły z eksponatami dotyczącymi bitwy, która rozegrała się w dniach 5-6 lipca 1809 roku. Możemy więc obejrzeć m.in. mapy pola bitwy, portrety dowódców walczących ze sobą armii (Napoleona i arcyksięcia Karola), obrazy przedstawiające różne fragmenty bitwy, portrety marszałków francuskich, figurki mosiężne i porcelanowe Napoleona, figurki żołnierzy w różnych skalach, broń i mundury z epoki, medale.
Oczywiście, jak to bywa tego typu placówkach, ważne miejsce zajmują dioramy w skali 1:72. Jedna przedstawiająca przeprawę francuskich żołnierzy przez Dunaj i druga z fragmentem samej bitwy. Są też tutaj znaleziska z pola bitwy, ordery, figurki żołnierzy. Na końcu wystawy – figura Napoleona siedzącego przy stole.
Latem 2022 roku czynna była też wystawa czasowa poświęcona artylerii i powozom z 1809 roku. Autorem prac jest Paweł Zatoński, który wykonał modele w skali 1:16. Oglądaliśmy wozy m.in. wozy amunicyjne, jaszcze, kuźnię polową, armaty polowe.
Jak tutaj dojechać? Jadąc autostradą A1, trzeba zjechać na zjeździe Süssenbrunn w kierunku Gänserndorf. Muzeum znajduje się na początku miejscowości Deutsch-Wargram po lewej stronie.
UWAGA! Muzeum otwarte tylko w niedziele!