Kilka kamiennych schodków prowadzi w dół byłej małej kostnicy obok kościoła świętego Marcina w Aspern. Wewnątrz każdy centymetr kwadratowy zajmują eksponaty związane z bitwą pod Aspern w 1809 roku. Wstęp jest wolny, ale jest utrudnienie – muzeum czynne jest tylko w niedziele od kwietnia do października od godziny 10 do 12.
Warto jednak wstrzelić się w te godziny. Właściciel wraz z małżonką zebrali ciekawy zbiór pamiątek po bitwie. Jest więc tutaj kolekcja karabinów, broni białej. Są kopie mundurów, dokumenty (rozkazy) kule armatnie, portrety dowódców walczących w bitwie armii. Są artefakty wykopane na polu bitwy, obrazy przedstawiające fragmenty zmagań Francuzów i Austriaków, figurki Napoleona i żołnierzy, portrety Cesarza i jego marszałków. Jest gablota z pamiątkami: książki w języku niemieckim i pocztówki.
Najbardziej rzuca się w oczy portret Maksymiliana Aleksandra von Wimpffen, szefa sztabu armii austriackiej, uważanego za jednego z lepszych strategów wśród Austriaków – odegrał kluczową rolę w planowaniu i koordynowaniu działań podczas bitwy pod Aspern. Za zasługi w kampanii 1809 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Marii Teresy. Obraz namalował dr Hans von Wimpffen jako dar dla Stowarzyszenia Muzealnego Aspern w 200. rocznicę bitwy.
Prezeską stowarzyszenia opiekującego się placówką jest Margaret Pelican. Członkostwo kosztuje 10 euro.
Muzeum mieści się przy Asperner Heldenplatz. Budynek zbudowany został w 1670 roku jako kaplica św. Sebastiana. Od 1782 zamieniony został na kostnicę. 18 maja 1979 otwarto w nim muzeum. Na trawniku obok kaplicy stoi kamień oznaczający, że w tym miejscu pochowano francuskich żołnierzy poległych w bitwie.
http://www.aspern-essling-1809.eu/http://www.aspern-essling-1809.eu/
