Wiem, wiem – taki toast powinienem wznieść burgundem z Chambertin lub szampanem. Te wina bowiem pijał najchętniej cesarz. Ja jednak wznoszę kufel piwa Napoleon z okazji imienin i urodzin Napoleona (15 sierpnia) i zapraszam do Browaru Napoleon.
Gdzie ten browar? Jak sporo ostatnio opisywanych przeze mnie miejsc napoleońskich – w Lipsku.
Brauhaus Napoleon znajduje się na rogu ulic Prager Stresse i Russen Strasse. Widoczne z daleka tablice z nazwą oraz sylwetką cesarza namalowana na fasadzie nie pozwalają na wątpliwości – to tutaj.
18 października 1813 roku Napoleon spotkał się tutaj z marszałkeim Murat. Spotkanie dotyczyło dalszych kroków, obaj zastanawiali się nad złożeniem wojskom koalicji propozycji zawieszenia broni a nawet rozejmu (w zamian za ustępstwa terytorialne na ziemiach niemieckich).
Akcenty napoleońskie pratycznie są tutaj wszędzie. W ogrodzie piwnym stoi figura żołnierza napoleońskiego z wierzchowcem. Na stołach plakietki z napisem “Reserve” mają kształt słynnego kapelusza cesarskiego.
Wejdźmy do środka. Sala imprezowa na górz nosi nazwę – oczywiście – Napoleon. Sala na dole przystrojona jest grafikami przedstawiającymi postacie i bitwy z epoki, kopiami sztandarów. Na oparciach drewnianych ław – wyryte litery “N”.
Korytarze i inne sale (udostępniane na specjalne imprezy) to mała wystawa. Figury w mundurach wszystkich armii biorących udział w Bitwie Narodów, kopie uzbrojenia, mapy, portrety (w tym oczywiście – cesarza), grafiki, kopie sztandarów.
Wprowadzeni w historyczny nastrój siadamy do piwa. Browar produkuje trzy rodzaje: Cesarz Napoleon – jasne (5%), Cesarz Napoleon – ciemny dunkel (5%) i Cesarz Napoleon – pszeniczne (5%). To ostatnie to specjalność gospodarzy. Jednak pozostałe piwa też mi smakują, ciemne zaś jest świetne, jako trunek deserowy.
Kuchnia tutaj to dania typowo niemieckie. Do wyboru sa dwie zupy: grzybowa (4,40 euro) i solanka (4,80 euro).
Wśród sałatek zwraca uwagę ta o nazwie “Napoleonsalat” (9,80 euro) – biała sałata z pomidorami koktailowymi, szynką włoska i parmezanem (wielka i pyszna porcja). Dania główne w cenie od 9,10 euro do 18,50 euro, to różne wariacje mięs pieczonych, grillowanych (m.in. klopsy, befsztyki, steki, sznycle, rumsztyki). Specjalnością podawaną do piwa jest biała kiełbasa lekko nadziewana papryką. Niestety szefom kuchni nie starczyło wyobraźni, by tym daniom nadać nazwy “napoleońskie”. Jednak karta dań przyozdobiona jest wizerunkiem cesarza i Pomnika Bitwy Narodów.
Pół litra piwa kosztuje 3,60 euro, kufel litrowy – 6,10 euro. Kufle i szklanki ozdobione są wizerunkiem Pomnika Bitwy Narodów.
Budynek, w którym się znajdujemy powstał w 1624 roku, kiedy otwarto tutaj gościniec. Budynek miał wtedy kształt podkowy z zamkniętym dziedzińcem. Sala główna, w której siedzimy była stajnią dla koni podróżnych. Miejsce było dobrze dobrane, tutaj znajdował się pierwszy przystanek na drodze z Lipska na południe, do Czech. Tutaj też znajdowała się stacja poczty saskiej. Podczas Wojny Trzydziestoletniej gospoda była zajmowana przez żołnierzy austriackich i szwedzkich. W 1744 została odbudowana.
Browar w tym miejscu powstał w roku 1856. Budynek miał szczęście podczas II wojny światowej i nie został zniszczony.
Obecnie browar dysponuje dwoma salami na 150 i 120 osób, 250 miejscami w ogródku piwnym. Można tutaj także przenocować (80 euro).
Przy ogródku stoi także od 2013 roku mały kiosk z pamiątkami. W środku – naturalnej wielkości figury Napoleona i marszałka Murat i mnóstwo pamiątek: porcelana, breloczki, kubki, małe figurki porcelanowe – wśród nich akcent polski: porcelanowa para – książę Józef Poniatowski i Maria Walewska.
Dojechać do browaru łatwo z centrum tramwajem nr 15 (np. spod Dworca Głównego), tym samym, który dowozi nas pod Pomnik Bitwy Narodów (2 przystanki dalej).
Brauhaus Napoleon, Pragerstrasse 233, 04289, Leipzig-Probstheida. Tel: 0341 246 7676