To drugie popiersie (bliźniacze) szwoleżera Gwardii, które nie ma szczęścia do lokalizacji. Z głównej ulicy go nie widać, stoi co prawda przy głównym wejściu do muzeum, ale odgrodzony płotem. No, ale dobrze że stoi…
Podobnie jak kopia popiersia znajdująca się w Łazienkach Królewskich w Warszawie (czytaj TUTAJ), tak i oryginał przedstawia pułkownika Jana Kozietulskiego ubranego w mundur paradny z epoletami, z zawieszonymi trzema orderami: Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej, który otrzymał w 1809 roku, Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari, nadanym w 1811 roku i . Cesarskim Orderem Zjednoczenia przyznanym mu przez Napoleona w 1813 roku.
Odsłonięcia rzeźby Stanisława Jackowskiego dokonał prezydent Mościcki 2 lipca 1930 roku, z okazji 10 rocznicy powstania 3. Pułku Szwoleżerów. Popiersie stało przed budynkiem koszarowym przy ulicy Sejneńskiej do 1939 roku. Na cokole widniał napis: Szefowi swemu/J.K./Kozietulskiemu/bohaterowi Somo-Sierry/2 Pułk Szwoleżerów/Mazowieckich.
Wycofujący się szwoleżerowie ukryli popiersie, potem zostało odnalezione przez Niemców i zginęło na lata.
W 1949 roku pomnik został odnaleziony przez działająca w regionie Schlezwig Holstein i Hamburga, „Misję Rad Salzuflen” Biura Rewindykacji i Odszkodowań Wojennych. W marcu popiersie i inne odnalezione rzeźby przetransportowano dwoma wagonami do składów firmy C. Hartwig w Warszawie a potem do magazynów Muzeum Narodowego, (w ujeżdżalni przy pałacu w Wilanowie). Podczas transportu Kozietulski został… księciem Poniatowskim
Podporucznik Kolendo z Biura Rewindykacji i Odszkodowań Wojennych w punkcie 5. Specyfikacji przewozowej zapisał: 5. Biust księcia Józefa Poniatowskiego. W 1988 roku popiersie zostało przekazane do Łazienek Królewskich i ustawione na cokoliku za Pałacem Myśliwickim (jako książę Poniatowski). Dopiero wtedy kustosz Działu Rzeźby Muzeum Narodowego w Warszawie Hanna Kotkowska-Bareja odkryła prawdę.
W listopadzie 2001 Kozietulski wrócił do Suwałk a 19 maja 2002 roku przed budynkiem Muzeum Okręgowego w Suwałkach odbyła się uroczystość powtórnego odsłonięcia popiersia patrona 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, płk. Jana Hipolita Kozietulskiego.