Wciąż jeszcze daleko nam do Litwinów, którzy godnie i zarazem pięknie uhonorowali szczątki zmarłych w 1812 roku w Wilnie żołnierzy napoleońskich (czytaj TUTAJ). Jednak przykład Pobikier daje nadzieję.
Wieś leżała na trasie powrotu wycofujących się resztek Wielkiej Armii z wyprawy na Rosję. Założono w niej szpital polowy. Pobikry należały wtedy od ośmiu lat do Dominika hrabiego Ciecierskiego herbu Rawicz.
Nie wiadomo ilu żołnierzy dotarło do Pobikier, ani ilu próbowało się tutaj wyleczyć. Wiadomo jednak, że co najmniej 365 zostało tu na zawsze. Pochowano ich we wspólnej mogile na skraju wsi.
Dzięki Bogu nie zapomniano o nich. Przez lata stał w tym miejscu dębowy krzyż z wyrytą liczbą zmarłych. Po latach wreszcie przyszedł moment upamiętnienia żołnierzy w trwalszym materiale
6 sierpnia 2016 roku odsłonięto uroczyście pomnik „Żołnierzy Armii Napoleońskiej”.
W uroczystościach uczestniczyli Attaché Obrony w Ambasadzie Francji w Polsce ppłk Daniel Kopecky z małżonką, delegacje z miast partnerskich Ciechanowca na czele z merem Saint-Germain-lès-Corbeil Yannem Pételem i burmistrzem Rosbach vor der Höhe Thomasem Alberem, marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, burmistrz Ciechanowca Mirosław Reczko oraz przedstawiciele władz samorządowych Ciechanowca i mieszkańcy Pobikier. Grała Orkiestra Dęta z Rosbach.
Marszałek Jerzy Leszczyński, powiedział: „Żeby śmiało patrzeć w przyszłość trzeba dobrze znać swoją historię dlatego dobrze się stało że spotykamy się w miejscu, gdzie upamiętniono grób żołnierzy napoleońskich. Nszym obowiązkiem jest pielęgnowanie takich miejsc – podkreślał w swoim przemówieniu marszałek Jerzy Leszczyński. – Wspólnej Europie potrzeba pokoju, współpracy. Dlatego cieszę się z naszego dzisiejszego spotkania, z tego że samorządy współpracują między sobą. Dobrze, że taka międzynarodowa współpraca odbywa się na różnych szczeblach. Jako województwo podlaskie staramy się urzymywać kontakty z Europą zachodnią ale i sąsiadami ze wschodu.”
Pomnik mający kształt obelislu wykonano z granitu. Sfinansowały to wspólnie Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz władze samorządowe. Monument zdobią tablice z napisem w języku polskim, francuskim i angielskim, który głosi: „Tu spoczywa 365 żołnierzy armii napoleońskiej poleghłych i zmarłych w latach 1812 – 1813 podczas odwrotu z wyprawy na Rosję”.
Pobikry – Chapeaus bas!