Na przełomie wieków XVIII i XIX Bonaparte pokonujący za każdym razem okupujących krainy włoskie Austriaków, był przez Włochów hołubiony. Jego armia przyniosła na ziemie włoskie ideały i zwyczaje oraz prawa Rewolucji Francuskiej. To co dla dworów europejskich było katastrofą, dla wielu Włochów było marzeniem. Utworzenie zaś Królestwa Włoch było zapowiedzią zjednoczenia Włoch sześć dekad później.
Montebello della Battaglia znaczy tyle co, Montebello Bitwy (lub Bitewne), to miejscowość, która nazwę „zawdzięcza” bitwom, które odbyły się w jej okolicach. W obu walczyli Francuzi z Austriakami, w obu zwyciężyli ci pierwsi. Oczywiście, dla Włochów ważniejsza jest bitwa z maja roku 1859 roku, w której wojska francuskie Napoleona III i sardyńskie, pokonały przeciwników. Po klęsce w bitwie pod Solferino (w czerwcu), Austria zmuszona była zawrzeć rozejm. Po wojnie tej Austria utraciła Lombardię, która przypadła Królestwu Sardynii. Rok później wyprawa Garibaldiego zdobyła Sycylię, a ludność Włoch w plebiscycie opowiedziała się za zjednoczeniem kraju. Nastąpiło to w 1861 roku, królem Włoch został Wiktor Emanuel II.
Dla mnie, podobnie, jak dla innych wielbicieli epoki napoleońskiej, ważniejsza jest bitwa z roku 1800.
W wyniku całodziennego (9 czerwca) starcia oddziałów pod dowództwem generała Lannes’a z Austriakami pod wodzą Otta, ci ostatni stracili 3 tysiące poległych i rannych oraz 4 tysiące jeńców, Francuzi stracili ok. pół tysiąca poległych. Niedługo potem nastąpiło Marengo.
Gdy cesarz Napoleon nadawał tytuły książęce swoim marszałkom, jeden piękniej brzmiących dla ucha – Montebello – otrzymał bohater bitwy Lannes.
Na ścianie szkoły podstawowej w Montebello della Batalia wisi tablica, którą ufundowały władze miasta. Napis w języku włoski głosi: „W tym miejscu, 9 czerwca 1800 roku armia francuska Pierwszego Konsula Napoleona Bonaparte pod dowództwem generała Jeana Lannes’a pokonała żołnierzy austriackich i weszła zwycięsko do Piemontu/Także to zwycięstwo przyczyniło się do tego, że wielkie ideały Rewolucji Francuskiej stał dziedzictwo wszystkich narodów Europy.”